Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – cena adekwatna do efektów? 

Leczenie ortodontyczne zmniejsza ryzyko zarażenia innymi infekcjami zdrowotnymi. Ale czy jest wart swojej ceny? To zależy od twojej percepcji i problemu. Powiedzmy; trudno jest dokładnie oczyścić zęby z powodu wad zgryzu. Prawdopodobnie wydasz dużo pieniędzy, próbując rozwiązać ten problem, ponieważ może to prowadzić do bólu, pękniętych zębów i zaburzeń szczęki. W większości przypadków dentyści zajmą się objawami twojego problemu bardziej niż źródłem twojego problemu. Warto jednak przejść leczenie ortodontyczne i raz na zawsze rozwiązać swój problem.

Czy aparat ortodontyczny boli?

Proces zakładania aparatu LuxDentica.pl zwykle trwa około jednej lub dwóch godzin. Po kilku godzinach instalacji prawdopodobnie wystąpi ból, dyskomfort i skurcze. Ból będzie trwał maksymalnie tydzień, dopóki aparaty ortodontyczne nie dostosują się do twoich ust. Środki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne mogą złagodzić ból. Dodatkowo, aby złagodzić ból, należy unikać twardych pokarmów, które wymagają żucia. Alternatywnie, upewnij się, że bierzesz miękkie pokarmy lub mieszasz pokarmy, aby uniknąć żucia. 

Możesz poddać się leczeniu ortodontycznemu, nawet jeśli wady zgryzu nie powodują poważnych objawów. Ta forma terapii rozwiąże pierwotną przyczynę problemu, zapobiegając w ten sposób dalszym problemom. Twoje ubezpieczenie zdrowotne często pokrywa koszty, co ułatwia opłacenie leczenia. Ponadto leczenie ortodontyczne ma wiele długofalowych korzyści. Dlatego ważne jest, aby przedyskutować stan zdrowia jamy ustnej z ortodontą i wytyczyć dalsze rozwiązania.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaj aparatów zalecanych przez ortodontę będzie zależał od kilku czynników, takich jak wiek i to, czy oprócz krzywych zębów masz zgryz. Szelki są szyte na miarę i indywidualnie do potrzeb każdej osoby.

Klasyczne zamki, które przychodzą na myśl większości ludzi, są wykonane z metalowych zamków, które są przyklejane indywidualnie do każdego zęba. Łuki wywierają nacisk na zęby i linię żuchwy, a elastyczne O-ringi łączą łuk z zamkami. Łuk jest okresowo regulowany, gdy zęby powoli przesuwają się w pożądane miejsce, a elastyczne opaski są wymieniane podczas wizyt u ortodonty.

Inne rodzaje aparatów ortodontycznych obejmują:

  • aparaty ceramiczne „przezroczyste”, mniej widoczne
  • aparaty językowe, które są umieszczane całkowicie za zębami
  • niewidoczne nakładki, zwane również tacami alignerowymi, które można zdejmować i zakładać z powrotem w ciągu dnia

Retainery to tacki wyrównujące, które zwykle podaje się po zakończeniu leczenia tradycyjnymi aparatami ortodontycznymi. Służą do trzymania zębów w nowym miejscu.