Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – cena za równe zęby

Aparaty ortodontyczne poruszają zębami, wywierając na nie stały nacisk przez dłuższy czas. Kształt twojej szczęki stopniowo dostosowuje się do tego nacisku. Mamy tendencję do myślenia o naszych zębach jako połączonych bezpośrednio z naszą szczęką, co utrudnia wyobrażenie sobie, jak można nimi poruszać. Ale pod dziąsłami znajduje się membrana otoczona przez kości, która zakorzenia zęby w szczęce. Ta membrana kontroluje pozycję zębów i reaguje na nacisk wywierany na zęby przez aparaty ortodontyczne.

Jak aparaty ortodontyczne działają u dorosłych w porównaniu z dziećmi?

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że nigdy nie jesteś za stary na aparat ortodontyczny. Istnieją jednak pewne szczególne korzyści z rozpoczęcia leczenia we wczesnym okresie życia. Jako nastolatek twoja szczęka i leżąca pod nią tkanka wciąż się poruszają, gdy kończysz rozwijać się w dorosłość. W tej fazie linia żuchwy może być bardziej elastyczna, a zęby mogą lepiej reagować na ruch.

Leczenie może nie trwać tak długo, jeśli zęby szybciej reagują na aparaty ortodontyczne. Gdy Twoje zęby i szczęka przestaną rosnąć, są pewne zmiany, których nie można dokonać za pomocą aparatu ortodontycznego. Ogólnie rzecz biorąc, dorośli przechodzą ten sam proces, co dzieci, kiedy otrzymują aparat ortodontyczny. Oprócz czasu trwania leczenia, gdy jesteś dorosłym, który chce mieć aparat ortodontyczny, musisz wziąć pod uwagę inne rzeczy.

Jeśli jesteś w ciąży lub myślisz o zajściu w ciążę, porozmawiaj ze swoim ginekologiem położniczym o tym, w jaki sposób aparat ortodontyczny może wpłynąć na twoją ciążę. Możesz również porozmawiać z lekarzem prowadzącym, jeśli masz podstawowe problemy zdrowotne, które mogą Cię dotyczyć.

Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym

Podczas noszenia aparatów ortodontycznych ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na pielęgnację jamy ustnej. Szczotkowanie po posiłkach sprawi, że jedzenie nie utknie między aparatami ortodontycznymi a zębami. Specjalna nić dentystyczna od ortodonty umożliwi nitkowanie wokół aparatu dwa razy dziennie. Możesz kupić flosser Waterpik, który z łatwością porusza się po aparatach ortodontycznych i pomaga dotrzeć do miejsc trudnych do czyszczenia. Specjalne urządzenie zwane szczoteczką międzyzębową może być używane do czyszczenia pod i wokół łuków i zamków. Chociaż masz aparat ortodontyczny, powinieneś umówić się na wizytę u dentysty w celu czyszczenia co sześć miesięcy do roku.