Dezynsekcja Warszawa

Dezynsekcja Warszawa – zauważyłeś mole? 

Pytanie, jak wyciągnąć mola z mieszkania, jest od czasu do czasu zadawane przez wielu właścicieli, którzy napotkali tego pasożyta. I nie jest to zaskakujące, ponieważ pojawienie się małych latających motyli jest bezpośrednio związane z pogorszeniem się stanu rzeczy. Jednocześnie wyróżnia się dwa rodzaje ćmy i każdy z nich będzie miał własną dietę – dla niektórych preferowane są wyroby z wełny i futra, podczas gdy inne pasożytują na tkaninach bawełnianych.

Mole w szafie

Osobną dietę będą miały ćmy szafowe i meblowe – pierwsza zjada wyroby bawełniane, druga – futra i wełnę. W naturze okazuje się, że jednak w mieszkaniu każdy z tych gatunków może dość łatwo przenosić się z jednego pokarmu na drugi. Dlatego dziś te motyle nazywane są zbiorczo – ćmą.

Według foxzwalczanieszkodnikow.pl owady te mają wiele podobnych cech:

  • korpus o niewielkich rozmiarach i długości nie większej niż 9 mm;
  • kolor słomkowożółty, dość niepozorny, zwłaszcza przy złożonych skrzydłach;
  • latać potrafią tylko samce, ale przedstawiciele zarówno pierwszego, jak i drugiego gatunku robią to raczej nieudolnie;
  • samice obu gatunków nie używają skrzydeł, chociaż mają zdolność latania; ich skrzydła są nieco mniejsze w porównaniu ze skrzydłami samców.

Charakterystyczne cechy można zobaczyć tylko przy bliższym przyjrzeniu się – ćma meblowa będzie miała ciemniejszy kolor i ciemne obszary u podstawy skrzydeł.

Larwy ćmy jako główny szkodnik

Jednak to nie skrzydlate owady powodują największe szkody, ale ich larwy. To małe gąsienice pasożytują w Waszych swetrach, drogich futrach i dywanach, to one zostawiają po sobie dziury w ubraniach i tapicerkach, są prawdziwym domowym szkodnikiem. Wzrost i rozwój larw ćmy domowej zależy bezpośrednio od diety i warunków temperaturowych:

  • jeśli pokarm, który wchłaniają, składa się wyłącznie z naturalnych materiałów, rozwój gąsienic nastąpi dość szybko – za 3 tygodnie będą miały czas na zrzucenie około 12 razy i przepoczwarczenie;
  • jeśli pokarm jest bogaty w włókna syntetyczne, które są odpowiednio bardzo słabo trawione, wzrost larw nieco się zatrzyma – okres ten zajmie 2 miesiące, a nawet sześć miesięcy;
  • ze względu na warunki temperaturowe, przy znacznym spadku temperatury otoczenia, tempo wzrostu i rozwoju młodych zwierząt wyraźnie spada, gąsienice stają się mniejsze, aw szczególnie niskich temperaturach oplatają swoje ciała kokonami, przestają żerować i zamarzają.

Jeśli Twoje mieszkanie jest przytulne, ciepłe i ma z czego czerpać, w szczególności produkty wykonane z naturalnych materiałów, to gąsienice ćmy będą się w nim świetnie czuły. Ich żuchwy, bo tak właśnie nazywa się ich aparat ustny, przedstawione w postaci dwóch dużych wyrostków, sprytnie tną włókna tkanin i wełnę. Dzięki potężnym mięśniom żuchwy larwy szybko obgryzają dość duże obszary materii i kierują pokarm do żołądka, skąd trafia on do jelit.