Piła tasmowa

Piła tasmowa – historia urządzenia 

Piła taśmowa (nazywana również piłą taśmową) to maszyna z długim ostrzem zębowym obracającym się na kole, które tnie materiał trzymany przez stół. Jest to jedna z najczęściej spotykanych obrabiarek w warsztatach skrawających i przemyśle. Zasadniczo zadaniem piły taśmowej jest nadawanie kształtu materiałowi o nieregularnym wyglądzie. Piła taśmowa kształtuje materiał poprzez cięcie proste, okrągłe lub po krzywej. Metal, drewno, tworzywa sztuczne i inne materiały są cięte piłą taśmową. W zależności od materiału stosowane są różne rodzaje brzeszczotów piły taśmowej. Zasilanie piły taśmowej pochodzi z silnika elektrycznego. Obecnie stosuje się wiele rodzajów pił taśmowych. Każdy z nich wykonuje podobne zadanie, ale ma inną charakterystykę cięcia innego materiału.

Historia piły taśmowej

Na pomysł piły taśmowej wpadł Brytyjczyk William Newberry w roku 1809, który opatentował swój wynalazek. W tamtych czasach piła taśmowa była niepraktyczna w użyciu. Wynikało to z braku ostrzy. Nikt ich nie wykonał, ponieważ ostrze wymagało dużej elastyczności do cięcia materiałów.

Wielu wynalazców wpadło na opatentowane pomysły na ostrza, ale nie były one wystarczająco dobre, aby ciąć materiał. Podobnie jak w roku 1817, Amerykanin Adam Stewart wpadł na pomysł dwukołowej pionowej piły taśmowej. Ale nie mógł pokazać, jak można ustawić ostrze na kołach. Inny Amerykanin, Benjamin Barker, miał koncepcję, że ostrze będzie miało 34 stopy długości, 9 cali szerokości i grubość jednej dwunastej. Jego średnica koła wynosiła 5 stóp, co było bardzo duże, aby nadać ostrzu jakąkolwiek elastyczność. Następny pomysł pochodził od Williama Cary’ego, którego projekt ostrza był bardzo niejasny, więc nie znaleziono powodu do użycia. Wiele osób podążyło tą drogą i wymyśliło swój projekt, ale rozwiązanie na ostrzu było niepraktyczne.

W końcu w 1846 roku problem brzeszczotu został rozwiązany przez Francuzkę Anne Paulin Crepin, która wpadła na pomysł użycia spawanej brzeszczotu do piły taśmowej, który poradziłby sobie z trudnym cięciem i zginaniem wokół kół. Po opatentowaniu swojego pomysłu sprzedała go później Francuzowi A. Perinowi. Perin był pierwszą osobą, która stworzyła praktyczną piłę taśmową. Jego ostrze szybko stało się popularne w Anglii wraz z resztą Europy. Popularność pił taśmowych awexim.pl dotarła do Ameryki Północnej, gdzie wyprodukowano pierwszą piłę taśmową.