Dezynsekcja Warszawa

Dezynsekcja Warszawa – inwazja karaluchów

Karaluchy należą do najczęstszych szkodników atakujących domy i mieszkania. Są szczególnie uciążliwe tam, gdzie przygotowywana jest żywność i brakuje warunków sanitarnych. Karaluchy są odrażające i krępujące dla większości ludzi po prostu przez swoją obecność. Mogą zanieczyszczać żywność, przybory kuchenne i inne artykuły gospodarstwa domowego, a także pozostawiają nieprzyjemny zapach.

Jakie choroby przenoszą karaluchy?

Ponieważ karaluchy swobodnie przemieszczają się z brudu do jedzenia, mogą przenosić chorobotwórcze drobnoustroje, które powodują zatrucia pokarmowe i inne choroby. Wiele osób jest również uczulonych na odchody karaluchów i ich zrzuconą skórę. Alergeny wytwarzane przez karaluchy mogą powodować przekrwienie, kichanie i łzawienie oczu, a także zagrażające życiu zapalenie oskrzeli (astma) charakteryzujące się nawracającym kaszlem, świszczącym oddechem i trudnościami w oddychaniu. Astma wywoływana przez karaluchy jest szczególnie powszechna wśród dzieci mieszkających w gęsto zaludnionych domach, gdzie inwazje są często poważne.

Karaluchy dostają się do budynków na różne sposoby. Wszechobecny karaluch niemiecki jest często wprowadzany do zarażonych toreb na zakupy, kartonów po napojach lub mebli. Gatunki takie jak karaluch amerykański, orientalny i leśny również dostają się przez szczeliny wokół okien, drzwi, otworów wentylacyjnych i otworów użytkowych oraz w drewnie opałowym. W mieszkaniach wielorodzinnych, takich jak mieszkania, karaluchy przemieszczają się również między jednostkami przez wspólne ściany, sufity itp. W związku z tym, podczas gdy karaluchy zwykle rozwijają się tam, gdzie warunki sanitarne są złe, nawet czyste domy mogą zostać zaatakowane.

Opis i nawyki

Karaluchy to spłaszczone, brązowawe, szybko biegające owady z długimi, smukłymi czułkami. Istnieją trzy etapy życia: jajo, nimfa i dorosły. Samica karalucha wytwarza małe, brązowe pojemniki na jajka w kształcie fasoli, które są składane w niedostępnych miejscach. Z każdego pojemnika z jajami wyłania się kilka nimf (do 40 w przypadku karalucha niemieckiego, 15-20 w przypadku innych odmian). Nimfy przypominają dorosłe osobniki, z wyjątkiem tego, że są mniejsze i pozbawione skrzydeł. Nimfy stopniowo stają się większe i zamieszkują te same miejsca co dorosłe osobniki. Karaluchy są płodnymi hodowcami. Gatunki takie jak karaluch niemiecki są w stanie wyprodukować kilka tysięcy potomstwa w mniej niż rok.