Publiczne a niepubliczne przedszkole – Wilanów
Definiującą różnicę między przedszkolami publicznymi i prywatnymi są ich różne źródła wsparcia. Szkoły publiczne zależą przede wszystkim od funduszy władz lokalnych, stanowych i federalnych, podczas gdy szkoły prywatne są zwykle utrzymywane z czesnego, a czasem z funduszy z innych źródeł niepublicznych, takich jak organizacje religijne, darowizny, dotacje i datki na cele charytatywne.
Którą opcję wybrać?
Idea wyboru szkoły była tradycyjnie kojarzona ze szkołami prywatnymi, ale wielu opowiada się za oferowaniem przynajmniej pewnego wyboru w sektorze publicznym. Uważa się, że konkurowanie szkół publicznych o uczniów zapewni im silną motywację do poprawy i lepszego reagowania na potrzeby i obawy uczniów i ich rodziców.
Niepubliczne przedszkole (Wilanów) stanowi alternatywę dla rodziców, którzy są niezadowoleni ze szkół publicznych lub z innych powodów chcą, aby ich dzieci uczęszczały do szkoły prywatnej. W sektorze prywatnym rodzice mogą wybierać spośród szeregu szkół wyznaniowych i niesekciarskich (o ile stać ich na opłacenie czesnego lub otrzymać pomoc finansową). Niektóre szkoły prywatne są bardzo selektywne w swoich przyjęć, podczas gdy inne nie. W 1993 roku 9 procent wszystkich uczniów klas 3-12 uczęszczało do szkoły prywatnej.
Jak to wyglądało kiedyś?
Rodzice uczniów szkół publicznych mogą czasami wybierać lub wywierać wpływ na to, do jakich szkół uczęszczają ich dzieci. W 1993 roku 11 procent uczniów klas 3-12 uczęszczało do wybranej przez rodziców szkoły publicznej. Ponadto rodzice mogą pośrednio wybierać spośród szkół publicznych dla swoich dzieci w takim zakresie, w jakim mogą wybrać miejsce zamieszkania. Podczas gdy 80 procent uczniów szkół publicznych w klasach 3-12 uczęszczało w 1993 roku do wyznaczonej szkoły publicznej, rodzice 39 procent uczniów tych klas wskazali, że ich dziecko uczęszczało do wyznaczonej szkoły, ale na wybór miejsca zamieszkania miało wpływ miejsce zamieszkania. dzieci poszłyby do szkoły.
Tak więc mniej niż połowa (41 procent) uczniów klas 3-12 uczęszczała do wyznaczonych szkół publicznych, co do których ich rodzice nie mieli bezpośredniego ani pośredniego wyboru. Wyższy dochód rodziny ułatwia wybór zarówno szkoły publicznej, jak i prywatnej. Ponieważ większość szkół prywatnych pobiera czesne, tylko rodzice dysponujący osobistymi zasobami finansowymi lub pomocą finansową na opłacenie czesnego naprawdę mają możliwość wyboru szkoły prywatnej.