żłobek Centrum Kraków

Praca nad lękiem separacyjnym – żłobek Centrum Kraków 

Niestety, lęk separacyjny może być poważnym problemem dla niemowląt i małych dzieci, a sytuacja pogarsza się, im dłużej pozostają w domu. Jednak opieka dzienna daje maluchom doskonałą okazję, aby dowiedzieć się, że mama i tata wracają, i że nawet bez rodziców nadal mogą czuć się bezpiecznie i kochani. To naprawdę może pomóc dzieciom lepiej radzić sobie z sytuacjami, gdy zaczynają szkołę i pomaga im emocjonalnie radzić sobie z życiem.

Żłobek uczy dobrych zachowań

Dzieci uczęszczające do żłobka są mniej narażone na wybuchy emocji lub problemy z zachowaniem, gdy zaczną uczęszczać do szkół publicznych. Dzieje się tak często dlatego, że dzieci, które regularnie odwiedzają żłobek Centrum Kraków, uczą się w tym czasie umiejętności, które pomagają im lepiej radzić sobie z emocjami w miarę dorastania. Obejmuje to cierpliwość, regulację emocji, maniery i inteligencję emocjonalną. Chociaż nie oznacza to, że tych umiejętności nie można uczyć w domu, różnica polega na tym, że pozostające w domu matki mogą, ale nie muszą, skupiać się na tych koncepcjach, zwłaszcza jeśli ich maluch jest jedynym w domu.

Rutyny wspierają zdrowie emocjonalne i niezależność dzieci

Chociaż rutyny oferują wiele korzyści społecznych i poznawczych, poprawiają również zdrowie emocjonalne dziecka. W rzeczywistości większość małych dzieci potrzebuje rutyny i struktury, aby czuć się bezpiecznie i pewnie. Kiedy dzieci czują się bezpiecznie, mają większą kontrolę nad swoimi emocjami i wyrażają siebie w skuteczny sposób. Co więcej, to poczucie bezpieczeństwa jest korzystne również dla zdrowia psychicznego dzieci.

Niezależność jest ważna dla dzieci, zwłaszcza gdy przenoszą się do szkół publicznych. Nie musimy jednak czekać do przedszkola, aby uczyć dzieci samodzielności. W rzeczywistości jest to kolejna wielka emocjonalna korzyść dla przedszkola.

Chociaż stosunek liczby uczniów do nauczycieli w większości placówek przedszkolnych jest dość mały, dzieci nadal nie zawsze otrzymują opiekę 1 do 1 w przedszkolu. Pomaga im to nauczyć się być bardziej niezależnymi i robić rzeczy samodzielnie, co ostatecznie pomaga dzieciom (i rodzicom) na dłuższą metę.

Jak widać, społeczne i emocjonalne korzyści płynące z opieki dziennej są ogromne. Istnieje jednak kilka innych kluczowych korzyści, na które rodzice powinni również zwrócić uwagę, podejmując decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola.